On binlerce adayın gözü İçişleri’nde! Heyecanla beklenen sınav ne zaman yapılacak?

  • Haber7

Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Kamu Yönetimi, İktisat, İşletme, Maliye ve Finans, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Sosyoloji ve Psikoloji bölümlerini başarıyla bitiren ve mülki idare amirliği için hazırlanan mezunların gözü kaymakamlık sınavında. Cumhurbaşkanının ilçedeki temsilcisi kaymakamlık, bürokrasideki etki alanı göz önünde bulundurulduğunda kariyer meslekler arasında ön sıralarda bulunuyor. Mezunlar, Kaymakam Adaylığı Sınavı’na büyük heyecanla hazırlanıyor.

BÜYÜK RAĞBET VAR

Geçtiğimiz yıl 20 bini aşkın mezunun başvurduğu sınava bu sene 30 bine yakın başvurunun geleceği tahmin ediliyor. Her dönem yapılan ve alım sayısının az olmasına rağmen sınava giren sayısının çokluğu bu mesleğe olan yüksek ilgiyi gözler önüne seriyor.

100 ADAY ALIMI HEDEFİ

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından ocak ayında yayımlanan 2023 Yılı Performans Programı’nda, bu yıl için 100 Mülki İdare Amiri (Kaymakam Adayı) alımı hedefleniyor.

2017 yılından itibaren yayımlanan performans programlarında yer alan hedefleme kadar veya bu rakamın üzerinde kaymakam adayı alımı yapılmış olması kaymakam aday adaylarında bu yıl için de bir alım beklentisi oluşturdu. Yılbaşından itibaren on binlerce aday, kurs ve ya da büyük kaynak desteği alarak oldukça zor olan sınav için ders çalışmaya başladı.

SINAV HENÜZ İLAN EDİLMEDİ

Kaymakam adaylarının yoğun tempoyla hazırlandığı sınav başvuru ilanı henüz açıklanmadı. 2023 sonuna yaklaşık 3 ay gibi bir süre kala sınav tarihlerinin belirsizliği, sınava çalışan kaymakam aday adaylarının çalışma motivasyonunu etkilediği öğrenildi.

YAŞ SINIRINDA OLAN MEZUNLAR ENDİŞELİ

1988 doğumlu adaylar, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yapılacak kaymakam adaylığı sınavına mevcut 35 yaş koşulu nedeniyle giremeyecek olması nedeniyle endişe taşıyor. Bu durumda olan ve sınava hazırlana aday sayısı da oldukça fazla olduğu belirtiliyor.

SINAV KASIM AYINDA MI YAPILACAK?

Heyecanla beklenen sınavın kasımda yapılacağı öne sürülüyor. ÖSYM ile İçişleri Bakanlığı arasında protokol yapıldığı iddia ediliyor.

ADAYLARDAN SINAV BEKLENTİSİ

Kaymakam adaylığı sınavı için KPSS şartının konulma ihtimalinin olması, adaylarda son bir alım beklentisini kuvvetlendirdi.

Söz konusu süreç nedeniyle sınava hazırlanan yaklaşık 30 bin aday, 112. Dönem Kaymakam Aday Adayları 2023 yılı Performans Programında 100 kaymakam adayı hedefi doğrultusunda, bu yıl bitmeden 2023 Kaymakamlık Adaylığı Sınavı müjdesini büyük bir umutla bekliyor.

“YÜZÜNCÜ YILDA 100 KAYMAKAM” ÇAĞRISI

Sosyal medyada paylaşımlarda buluna aday adayları, “Yüzüncü yıla 100 kaymakam” sloganıyla sınav için çağrıda bulundu. Yüzlerce paylaşım yapan adaylar, sınav beklentilerini dile getirdi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx